Jeszcze do niedawna bruksizm był uważany za problem wyłącznie o podłożu stomatologicznym. Uważano, że jego przyczynami są między innymi problemy ze zgryzem czy źle dopasowane protezy zębowe. Obecnie coraz częściej mówi się o tej dolegliwości w kontekście choroby psychosomatycznej, związanej z przewlekłym stresem. Jak leczyć bruksizm? Jakie są jego przyczyny i objawy? Zachęcamy do lektury.
Bruksizm – co to?
Bruksizmem określa się nieświadomą pracę mięśni żucia. Dolegliwość ta kojarzona jest z zaciskaniem i zgrzytaniem zębami, do których najczęściej dochodzi nocą. Osoby, które borykają się z tym schorzeniem, bardzo często wykonują szybkie i też niepotrzebne ruchy żuchwą.
Zgrzytanie czy też zaciskanie zębów jest obecnie powszechną czynnością, która pomaga poradzić sobie ze stresem. Problem ten najczęściej dotyczy osób samotnych, które w ciągu dnia sporo się stresują i zmagają z napięciem. Mimo to nie należy jednak lekceważyć czynników anatomicznych, które również mają bardzo duży wpływ na rozwój bruksizmu. Należą do nich: patologiczny zgryz, a także źle dopasowane koronki czy protezy zębów.
Przyczyny bruksizmu
Przyczyny bruksizmu nie są w pełni znane, dotyczy to oczywiście dolegliwości, która nie jest spowodowana wadami anatomicznymi zgryzu. Wśród najpopularniejszych przyczyn tego zjawiska można między innymi wyróżnić pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, nietolerancje pokarmowe, na przykład nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze, silne napięcie, pojawiające się zmiany w układzie nerwowym, nerwica, częste żucie gumy oraz nałogi.
Objawy bruksizmu
Do podstawowych objawów bruksizmu należą:
- uporczywe, a także intensywne bóle głowy twarzy, stawu żuchwowo-skroniowego,
- ciągłe szumy w uszach,
- nadwrażliwość zębów,
- ścieranie się powierzchni zębów,
- rozchwianie, złamanie zębów.
U osób zmagających się z bruksizmem dochodzi bardzo często do zmian w obrębie szczęki i żuchwy. Twarz staje się bardziej kwadratowa, mogą pojawiać się również stany zapalne okolic zębów, dziąseł, a także może dojść do ogólnoustrojowego zakażenia.
Bruksizm – jak leczyć?
Bruksizm jest przypadłością, którą należy skonsultować ze stomatologiem. Nieleczony, może prowadzić do wielu groźnych powikłań, np. do rozwoju sepsy lub wstrząsu septycznego.
Stomatolog może zlecić wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej, którą zakłada się na noc, aby zapobiec zgrzytaniu i tarciu zębów. Nakładka musi być oczywiście dobrana indywidualnie, ponieważ jej zadaniem jest dokładne przyleganie do zębów.
W wielu przypadkach należy równolegle do leczenia stomatologicznego wdrożyć też leczenie objawowe, likwidujące przyczyny. Warto zatem udać się do psychoterapeuty, fizykoterapeuty czy też do neurologa.
Dość powszechną metodą leczenia jest również podanie botoksu. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w żwacze w celu ich osłabienia. Po upływie trzech dni pacjent odczuwa ulgę, przestaje boleć go głowa oraz nie czuje napięcia w mięśniach.
Bruksizm jest obecnie popularną dolegliwością, bardzo często o podłożu psychosomatycznym. Głównymi jego objawami są: zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęki, bóle głowy. Aby skutecznie pozbyć się problemu, należy umówić wizytę w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Lekarz bardzo często proponuje wykonanie tak zwanej szyny relaksacyjnej, ale też zaleca konsultacje u innych specjalistów, np. u psychoterapeuty.